Turystyka

Muzeum Obrony Wybrzeża

2010-01-14 21:58:00

Muzuem Obrony Wybrzeża jest jednym z najwazniejszych miejsc tego typu w Polsce, z ogromną kolekjcją militariów, przesycone historią i możliwością dotknięcia jej z bliska. Muzeum Obrony Wybrzeża powstało na dawnym Rejonie Umocnionym Hel, inaczej RUH. Obszar ten powstał w 1936 roku, przed tym wydarzeniem wczesniej juz istniało wiele militarnych obiektów służących obronie kraju. Były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata. W tym czasie w Helu minęły trzy epoki: przedwojenna II Rzeczypospolita, okres hitlerowskiej III Rzeszy i powojenna PRL.

Hel to jedno z najdłużej broniących się miejscowości w Polsce podczas Drugiej Wojny Światowej. Skapitulowano tu dopiero w poranek 2 października, kiedy to pewne było iż dalsza obrona jest bezcelowa przy poddaniu Warszawy i Modlina.

Rok 1999 był przełomowy dla istnienia Muzeum, dzięki wpisaniu wiekszości obiektów militarnych na terenie miasta udało się je uchronić przed rozkradaniem i niszczeniem. 
Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) stawia sobie za zadanie sukcesywne rozszerzanie swojej opieki na wszystkie obiekty położone na terenie dawnego RUH.

 

Siedzibą MOW są dwa największe obiekty ze znajdujących się na tym terenie: wieża kierowania ogniem i jedno ze stanowisk artyleryjskich baterii Schleswig-Holstein.
Ta monstrualna bateria 406mm z 1940 roku, największa z baterii nadbrzeżnych świata co do kalibru (większy kaliber miały później tylko niemieckie działa kolejowe i japońskie pancerniki) składa się z 6 obiektów:


• wieży kierowania ogniem,
• 2 schronów amunicyjnych,
• 3 stanowisk artyleryjskich.

Stanowiska artyleryjskie to jedne z najwiekszych tego typu na całym świecie, załogę takiego stanowiska stanowiło 88 marynarzy. Podobne obiekty istniały we Francji oraz Norwegii, nie sa jednak zachowane w całości lub wogóle nie istnieją.

 

MUZEUM stworzyło w 2006 roku i prowadzi Stowarzyszenie "Przyjaciele Helu".

Powrót do działu turystyka

Skomentuj

Komentarze:

Brak komentarzy
do góry