Turystyka

Bateria Laskowskiego

2010-01-19 21:00:00

Podejmowane od 1926 r. próby zakupu dział: w Estonii, w czechosłowackich zakładach "Skoda" i w zakładach "Schneider" we Francji - z różnych powodów nie doszły do skutku. Wreszcie dzięki staraniom Szefa Artylerii i Uzbrojenia Kierownictwa Marynarki Wojennej kmdr ppor. inż. artylerii morskiej H. Laskowskiego (1898-1936), wiosną 1933 r., szwedzka firma "Bofors" złożyła KMW ofertę dostawy 4 armat wzoru 30 kal. 152,4mm. Wiosną 1935 r. przystąpiono do prób poligonowych i rozpoczęto budowę stanowisk baterii. Prace budowlane wykonała prywatna firma "Jaskólski, Brygiewicz i Spółka".

Wstępny projekt wykonał Szef Fortyfikacji Wybrzeża Morskiego mjr Rudolf Fryszkowski (1889-1953), pomiary i plan usytuowania dział - inż. Henryk Wagner (1878- ).Autorem koncepcji ustawienia armat na stanowiskach był Szef Budownictwa KMW, kmdr por. inż. Tadeusz Kinel, a szczegółowy projekt stanowisk dział wykonał por. inż. sap. Ziemomysł Dołega Ochocki (1901- ) z Szefostwa Fortyfikacji Wybrzeża Morskiego. W VI-IX' 35 na pokładzie transportowca MW "Wilia" przypłynęły do Gdyni szwedzkie armaty.

Już w czasie budowy stanowisk okazało się, że Służba Uzbrojenia MW nie dysponuje odpowiednim sprzętem do montażu , ale rozwiązano ten problem we własnym zakresie. Z Gdyni armaty dostarczono do Helu koleją i wyładowano przy pomocy specjalnie sprowadzonego z Radomia dźwigu kolejowego. Mimo kłopotów technicznych, ustawienie dział przebiegło sprawnie. Na koniec wykonano prace maskownicze według projektu por. inż. sap. W. Ochockiego i przeprowadzono próby strzelania (X.1935r.). Bateria, składająca się ostatecznie z 4 stanowisk 152,4mm.

Powrót do działu turystyka

Skomentuj

Komentarze:

Brak komentarzy
do góry