Aktualności

Pomorze: Będzie więcej pieniędzy na kolej!

2010-01-14 21:05:00

Takie deklaracje padły podczas wczorajszego spotkania w kancelarii premiera, w którym uczestniczyli m.in. wiceministrowie infrastruktury i rozwoju regionalnego, szef kancelarii Tomasz Arabski, posłowie Sławomir Nowak i Stanisław Lamczyk oraz Mieczysław Struk, wicemarszałek woj. pomorskiego.

- Nowelizacja listy indykatywnej [jest to pula priorytetowych projektów, na które jest zagwarantowane unijne dofinansowanie - red.] jest możliwa za pół roku. Ministrowie potwierdzili, że zwiększenie dofinansowania do 85 proc. na PKM jest możliwe - powiedział nam Mieczysław Struk.

PKM jest projektem wielowątkowym. Zakłada połączenie Gdańska i Gdyni zarówno z lotniskiem w Rębiechowie, jak i m.in. z Kartuzami, Kościerzyną i Bytowem. Kręgosłupem i największym wydatkiem związanym z PKM ma być linia z Wrzeszcza do Rębiechowa (będzie się łączyć z linią Gdynia - Kościerzyna). O zwiększenie unijnego dofinansowania na budowę tej linii toczyła się wielomiesięczna walka. Do tej pory z kasy UE na ten projekt było zagwarantowanych 306 mln zł. Przed kilku laty, gdy zatwierdzano tę kwotę, było to dokładnie 50 proc. z 612 mln zł, które wówczas szacowano, że trzeba będzie wydać na budowę linii Wrzeszcz - Rębiechowo. Obecnie wysokość tzw. kosztów kwalifikowanych Urząd Marszałkowski szacuje na 660 mln zł, a zatem po podwyższeniu unijnego dofinansowania do 85 proc., wsparcie z Brukseli wyniosłoby 561 mln zł. Ale nie jest jeszcze powiedziane, że będzie to akurat taka kwota.

- Na spotkaniu z ministrami padła z naszej strony deklaracja, że zależy nam na budowie kolei zelektryfikowanej. Zwiększyłoby to koszty o ok. 150 mln zł - dodaje Mieczysław Struk.

Powrót do aktualności

Skomentuj

Komentarze:

do góry